Дата і місто народження: 24.03.1995, селище в Калуському районі, Івано-Франківської області.
Освіта:
Івано-Франківський Національний медичний Університет, Національна медична академія післядипломної освіти ім. Шупика П.Л.
Основне заняття зараз:
резидент відділення Пластичної та Реконструктивної хірургії в клініці «Оберіг»;

Instagram: @oleksandr_lompas

Facebook: Oleksandr Lompas

Олександр Ломпас — перспективний український пластичний хірург, резидент передової приватної клініки «Оберіг». У свої 25 хлопець має чималий досвід та продовжує професійно розвиватися під егідою відомого фахівця Дмитра Слоссера.

З Олександром поговоримо про його шлях в медичній галузі, можливості для розвитку, тенденції та запити в пластичній хірургії та багато іншого.


Коли ви зрозуміли, що хочете зайнятися медициною та власне пластичною хірургією? 
 
Насправді, думки про це були, відколи себе пам’ятаю. Точно знаю, що могло вплинути: моя бабуся хворіла на цукровий діабет і я з 8 років постійно робив їй ін’єкції інсуліну. Пластичною хірургією почав цікавитися на 4-му курсі, власне більше в сфері реконструкції, подобалась концепція відновлення втрачених функцій, мікросудинна хірургія.

Під час проходження інтернатури з хірургії, отримав можливість пройти місячне стажування в клініці «Оберіг». Фактично, через місяць, мене взяли на випробувальний термін, а потім запропонували змінити місце проходження  інтернатури. Думаю, що велику роль в цьому зіграло знання мови (на той момент здав IELTS на С1)  та рекомендаційний лист, котрий отримав після стажування в Ізраїлі. Однак зараз доводиться докладати дуже багато зусиль, щоб виправдовувати довіру.

Фото: Instagram

Медицина та пластична хірургія

Ви виконуєте лише реконструктивні чи й естетичні пластичні операції?

Враховуючи те, що ми працюємо в приватній клініці та вартість наших послуг, більшість втручань — естетичні, близько 70%,  інші 30% — це реконструктивна хірургія. Часто люди отримують допомогу безкоштовно, завдяки благодійним фондам та телевізійним проєктам. Також  варто відзначити, що більшість реконструктивних операцій для дітей ми виконуємо безкоштовно. Наприклад, реконструкція вуха — ми чи не єдині в країні, хто займається цим.

Радий працювати та навчатись в такій команді )

Опубліковано Oleksandr Lompas Четвер, 3 вересня 2020 р.

Розкажіть, будь ласка, про типи хірургічних та нехірургічних процедур, які ви виконуєте у своїй практиці. Наскільки вони є прогресивними?

Тут все просто, керівник відділення збирав команду так, щоб ми могли покрити всі проблеми, котрими займається пластична хірургія. Окрім базово пластичних хірургів у нашій команді є щелепно-лицевий, офтальмо-пластичний хірурги, онкомамолог та за потреби мікросудинний хірург.

Фактично ми можемо виконати будь-яку естетичну чи реконструктивну операцію. В плані прогресивності, то з упевненістю можу сказати, що кожен з наших лікарів є топовим у своїй вузькій спеціалізації в нашій країні, а технічне забезпечення клініки також вражає й це об’єктивно.

Яка проведена операція є для вас знаковою і дала розуміння, що ви ростете у своїх навичках і робите це не дарма?

Це було ще на початку моєї інтернатури, коли проходив випробувальний термін у відділення, в якому я зараз працюю. Під час зйомок одного телевізійного проєкту, я асистував на операції й замість запланованих 4–5 годин, оперували 12. Попри попереднє ретельне планування, довелось  повністю змінювати тактику. В той час до мене прийшло розуміння того, що починаючи операцію хірург має бути готовим теоретично та практично до будь-якого розвитку подій, адже відповідальність за життя пацієнта на операційному столі лежить на ньому.

Як ви думаєте, якими будуть тенденції майбутнього в плані методик?

Думаю, що прогрес в  технічному забезпеченні, методах діагностики пацієнта та плануванні операцій дозволить отримувати максимально прогнозовані та ефективні результати. Майбутнє за генною медициною, також сподіваюсь, що через 20 років вирощування органів, ну або хоча б тканин з пробірки буде реальністю. Футурологи прогнозують зникнення багатьох медичних спеціальностей, однак, я сумніваюсь, що пластична хірургія зазнає значних змін. В багатьох аспектах — це творчий процес, де важко працювати за алгоритмами.

Фото: Instagram

Ви реконструюєте пошкоджені органи. Можна сказати, ви повертаєте людям нормативний або ж здоровий вигляд. Як ви пояснюєте той факт, що так багато людей при нормальному зовнішньому вигляді схильні його змінювати?

Термін «нормальний» є дуже розмитим. Нормальний зовнішній вигляд для різних країн, національностей, культур є різним. Тут правильніше говорити про індивідуальність, те як людина себе бачить. Часом пацієнти звертаються не для того, щоб змінити, а повернути попередній вигляд. Наприклад, жінки після вагітностей та лактацій часто виконують коригуючі операції на грудях та животі.

Чи траплялося, що відмовляли пацієнтам? Які на це можуть бути причини?
Так, звісно, це відбувається постійно. Є пацієнти, які вагаються, чи  потрібне їм оперативне втручання на 100% — в такому випадку ми рекомендуємо їм зачекати з прийняттям рішення та повторно прийти на консультацію через 6 місяців. Як правило, за цей час люди або остаточно готові оперувати або просто не приходять на повторну консультацію.

Наступна причина відмов — операція не за власним бажанням. Часто на консультацію приходять пари, де хтось один з партнерів є ініціатором змін в іншого.
Й останні причини відмов у пацієнтів, котрі мають нереальні запити або завищені вимоги до кінцевого результату. В першому випадку бажані зміни можуть суперечити їх фізіології та принести негативний ефект для організму. Пацієнти з завищеними вимогами, як правило, ставляться до операції, як до купівлі дорогого ґаджета.

У випадку виникнення будь-яких ускладнень, такі люди психологічно не готові до співпраці. Ми намагаємося максимально розповісти про всі можливі розвитки подій. Дискутуємо про те, що існує, хоч і мінімальний, але ризик виникнення ускладнення.  Пояснюємо, що завжди працюємо до отримання результату, який задовільнить його та нас. Якщо пацієнт приймає це — ми готові до співпраці, якщо ні — відмовляємо.

Фото:Instagram

Чи помічаєте ви непропорційні особливості чи асиметрію у людей поза роботою?

О так, колись робив це прицільно для практики. Дивився на обличчя людей в громадському транспорті й оцінював, які зміни я б рекомендував, якби вони прийшли до мене на консультацію. Професійна деформація, нічого з цим не поробиш).Однак зараз я абстрагуюсь від таких думок та починаю аналізувати лише в робочих обставинах.

Якою, на вашу думку, є місія пластичного хірурга?

Наша спеціальність базово займалася реконструкцією, тобто відновленням анатомічно правильних та функціональних структур з приводу набутих чи вроджених дефектів. Естетична хірургія — з’явилась як наслідок та допомагає вирішити сформовані комплекси. На мою думку, основна місія полягає в наданні такого виду допомоги, завдяки якому людина зможе комфортно перебувати у соціумі. І не важливо, який вид втручання потрібен.

Фото: Facebook

Чи торкнувся пластичної хірургії тренд на природність?

Звісно, зараз більшість пацієнтів  хочуть отримати природний результат з мінімальними змінами. Найкращий комплімент для хірурга — коли навіть друзі пацієнта не можуть зрозуміти, які зміни відбулись у нього, але всі наголошують, що так краще. Хоча бажання пацієнта завжди в пріоритеті й часом трапляються пацієнти, які прицільно хочуть не натуральних змін.

Чи допомагає пластика позбутися комплексів?

Однозначно  так, навіть більше — часом операція дозволяє запобігти формуванню комплексів. За наявності показів ми рекомендуємо виконувати деякі операції діткам до досягнення шкільного віку, наприклад: отопластика — корекція форми вуха, при капловухості; видалення пігментних невусів на відкритих ділянках тіла та обличчі  чи корекція вроджених деформацій;

Адже, дитячий соціум дуже жорстокий та легко може сформувати комплекси у дитини. Також часто звертаються й дорослі, котрі хочуть позбутись комплексів, що були сформовані в шкільні роки.

Однак в цій ситуації потрібно дуже детально збирати інформацію про пацієнта, адже деякі з них думають, що всі проблеми зникнуть після операції, а це не так. Тому, в першу чергу, таким людям варто працювати над своєю самооцінкою та навіть звернутись до психотерапевтів.

Актуальне

Які найпопулярніші методи лікування у жінок та чоловіків в Україні?

Запити українців не відрізняються від світової статистики. Варто відзначити, що жінки користуються нашими послугами в тричі частіше за чоловіків, однак за останні роки спостерігається значний ріст чоловічої аудиторії.

Найбільш популярні операції серед жінок:  

 • Збільшення грудей;
 • Ліпосакція;
 • Блефаропластика (корекція форми повіки);
 • Абдомінопластика (корекція форми живота);
 • Підтяжка або зменшення грудей;
 • Ринопластика;

Серед чоловіків основні звернення:

 • Гінекомастія;
 • Ліпосакція;
 • Блефаропластика (корекція форми повіки);
 • Ринопластика (корекція форми носа);
 • Отопластика ( корекція форми вуха).

Не хірургічні процедури найпопулярніші запити: ін’єкції ботулоктосину та філлерів з гіалуроновою кислотою.

Чи впливають на запити людей соцмережі?

Думаю, що так, особливо це помітно за останніх кілька років. В цьому є як позитивні, так і негативні моменти. Позитив полягає в тому, що з’явилось дуже багато інформації для пацієнтів з приводу показів до операції, можливих ускладнень, результатів до і після. Люди створили форуми, де діляться інформацією про свій шлях, операцію, вибір хірурга, а також розповідають про негативний досвід, якщо такий був. Збільшився рівень обізнаності пацієнтів. Однак з іншого боку, сучасні способи корекції фото, формують у користувачів відчуття неповноцінності, особливо, якщо такі фото постить якась відома особа.

Існує думка, що за якісними медичними процедурами обов’язково слід їхати закордон. Чим заперечите це твердження?

За останніх 10 років відбулось багато змін і враховуючи сучасні тенденції, Україні пророчать велике майбутнє у сфері медичного туризму. Оскільки рівень  надання послуг суттєво зріз (маю на увазі приватні клініки), а вартість надання послуг значно нижча, у порівнянні з цінами в Європі.  Можу сказати про наше відділення, близько 20 % наших пацієнтів — це люди, що приїхали в Україну за операцією. При тому, частіше це не етнічні українці, що виїхали закордон, а іноземці. Аналогічна ситуація і в інших відділеннях нашої клініки. (сарафанне радіо працює й за межами країни)

Який рівень розвитку вашої галузі в Україні та які перспективи тут для лікаря? Чи не думали про практику закордоном?

У всьому світі це надзвичайно конкурентна спеціальність. Завжди є велика кількість амбітних та конкурентоспроможних молодих лікарів, котрі прагнуть розвиватись в цій сфері. При цьому дуже мало місць, де цьому можна навчитись і ще менше людей, котрі дійсно готові ділитись знаннями. Однак, якщо ти пройшов відбір та отримав можливість навчатись, відкривається дуже багато перспектив для розвитку.

Щодо практики закордоном, то до моменту знайомства зі своїм наставником я почав працювати в цьому напрямку, однак зараз розумію, що тут можу досягти набагато більшого. Звісно, без міжнародного обміну досвіду ніяк, медицина це не той фах, якого варто вчитись локально, лише глобальна співпраця може дати потрібний досвід та знання для якісної та безпечної роботи. 

Які є можливості співпраці з іноземними фахівцями? Чи маєте досвід такої співпраці?

Насправді, їх безліч, щоб розповісти в деталях потрібна окрема стаття. Існує дуже багато можливостей, при цьому фінансова сторона взагалі не є ключовою, за умови, що у вас є теоретичний бекґраунд та знання мови. Починаючи від студентських організацій, міжнародних асоціацій та закінчуючи  Меценатськими фондами — всі вони організовують стажування чи інші заходи для лікарів. Також іноземні фахівці завжди відкриті до співпраці.
Щодо себе, то ще будучи студентом двічі проходив стажування в Польщі, власне там вперше познайомився зі спеціальністю. На початку інтернатури проходив стажування в Ізраїлі у відділенні Пластичної та Реконструктивної хірургії,  звідки  отримав рекомендації, котрі в подальшому допомогли мені отримати теперішнє місце роботи.

Олександр під час стажування в ізраїльській клініці Galilee Medical Center.
Фото: Facebook

Життя

Яке ваше життя поза роботою? Як відпочиваєте та набираєтесь сил?

Зараз його дуже мало, робота не закінчується за межами клініки. Доводиться опрацьовувати багато теоретичного матеріалу та організаційна робота, оскільки ми проводимо навчальні заходів для колег. У вільний час намагаюсь максимально проводити з дівчиною та друзями, оскільки можливостей для спілкування і так мало. Також відволіктись від роботи допомагають фільми, останнім часом захопився авіацією, поки що лише пізнаю теоретичні аспекти.

Чи будуєте плани на життя? Якщо так, які амбіції маєте на прийдешні 5 років?

Звісно, без обраного вектору немає прогресу. Окрім створення сім’ї, планую максимально ефективно працювати над розвитком кар’єри. На наступний рік планував велике стажування, однак ситуація з пандемією внесла свої корективи. Точно знаю, що розвитку бути.

Фото: Instagram

Олександр Ломпас – Персона-Бліц

 • Краса – це…

Дуже суб’єктивне поняття.

 • Якщо не пластична хірургія, то…

Мабуть, авіація.

 • Планувати чи піддаватися обставинам?

Мати загальний план та діяти за обставинами в його межах.

 • Ваше табу.

Нав’язування оперативного втручання там, де без цього можна обійтись.

 • Без чого ви не можете прожити жодного дня?

Банально, але без кави.

 • Найважливіша людина у вашому житті?

Ну, починається.)) Тут явно я не зможу виділити когось одного.

 • Книжка, яку можете радити кожному й завжди?

Залежить від людини, така що підійде всім — Айн Ренд «Джерело».