Дата і місто народження: 10.01.1987, смт. Солотвин. Богородчанського р-ну.

Освіта: НУФВСУ (кандидат наук з фізичного виховання та спорту)

Титули та основне заняття зараз: міжнародний майстер з шахів, доцент в ІФНТУНГ, тренер збірної ІФНМУ з шахів і тренер в шаховій школі Шанковського.

Facebook: Андрій Шанковський , Шахова школа Шанковського

Андрій Шанковський — людина, котру знає більшість з українського середовища зацікавленого шахами. Чемпіон Івано-Франківського шахового клубу, Львівського шахового клубу, чемпіон м. Києва серед студентів, чемпіон України серед ВМНЗ, бронзовий призер чемпіонату України серед юнаків. Андрій входить у список Топ-100 найсильніших шахістів України за рейтинг-листом ФІДЕ. Окрім того, він є тренером з шахів та нещодавно заснував шахову школу Шанковського.

З нашої розмови ви дізнаєтеся, як Андрій став на цей шлях, скільки часу потрібно тренуватися, як перемагати суперників; чому важливо, щоб діти освоїли навички гри; що не так із шаховим спортом в Україні та багато іншого.

Шахами Андрій зацікавився ще змалку:

Уявіть собі таку картину: за столом 7–8 річна дитина з захопленням сидить протягом 3–4 годин навпроти 6070 річного опонента, а навколо всі обступають шахівницю, наступаючи один одному на ноги й з неабияким інтересом спостерігають за цим. Саме тому з раннього дитинства мене захоплювали шахи. В них немає віку політики, чи віросповідання. Всі рівні між собою та спілкуються однією «шаховою» мовою, яку чудово розуміють у всьому світі.

В дитинстві захоплювався всіма світовими чемпіонами з шахів та мріяв стати дорослим.

Я переглядав їхні партії, читав інтерв’ю і з захопленням вивчав їхні життєві історії.

Любов до гри в шахи заклав Андрієві його батько

Саме завдяки батькові я полюбив цю гру. Він пробував навчити мене в 5 років, та з першої спроби не вдалось… Я збирав всі фігури й говорив, що вони всі мої)). Тільки в 5,5 років я зрозумів як ходять фігури. Батько став моїм першим тренером, опонентом, та навіть менеджером, який з раннього дитинства підбирав для мене турніри.

Чи пам’ятаєте свій перший шаховий турнір? Як це було? Ви багато тренувалися?

Найперший турнір зараз не пригадаю. Та пам’ятаю, як батько мене приводив до солотвинських любителів шахів, з якими я дуже любив грати.

Одним із перших серйозних випробувань для мене став чемпіонат України в 1995 році. Мені було 8 років, вдалось показати тоді кращий результат серед дітей 1987 року народження. Сам чемпіонат проходив в м. Миколаєві. Тренувався в той період по 1–2,5 години щодня.

Для перемоги потрібно бути підготовленим й інтелектуально, й фізично

Ваші головні перемоги?

За свою багаторічну ігрову практику мені вдалось стати чемпіоном Івано-Франківського шахового клубу, Львівського шахового клубу, чемпіоном м. Києва серед студентів, чемпіоном України серед ВМНЗ, бронзовим призером чемпіонату України серед юнаків. Станом на зараз входжу в Топ-100 найсильніших шахістів України за рейтинг-листом ФІДЕ.

Фото з нагородження чемпіонів України серед ВМНЗ

Як опишете свій ігровий стиль?

Складно сказати, частково стратегічний, частково комбінаційний стиль.

Що потрібно, щоб якісно підготуватися до турніру?

Потрібно тренуватися по 3–5 год на день протягом 2–3 місяців, + фізична підготовка. Шахіст повинен бути готовий і фізично, щоб могти якісно думати на 4–5 годині гри, коли приходить втома.

Чи є на вашому досвіді поразка, яку завжди будете пам’ятати?

Ні, такої немає. Стараюсь сприймати поразку, як тимчасову невдачу й помилку, на якій потрібно навчитись.

Андрій Шанковський
Фото: Facebook

Що важливо під час турніру? Що потрібно для того, щоб перемагати?

Одне з моїх улюблених питань, тому що в шахи грає велика кількість людей, а перемагають одиниці. Для того, щоб перемагати, потрібно якісніше й точніше за суперника оцінювати ситуацію, що складається, більше рахувати варіантів і глибше розуміти позицію. Одним словом, треба бути кращим. А стати кращим можна тільки тоді, коли працюємо більше та якісніше за суперника на тренуваннях, і за дошкою під час турніру.

Чи відчуваєте напругу під час турнірів? Як не піддаватися тиску та хвилюванням?

Буває моментами, що відчуваю напругу, особливо, коли граю з юними талантами, які дуже стараються, щоб зробити хоча б нічию. Іноді приходиться добряче попрацювати. Щоб не піддаватися хвилюванням потрібно в першу чергу про них не думати й зосередитись на позиції.

Хто грає сильніше: чоловіки чи жінки? На вашу думку, чи чесно / доречно було б проводити світові змагання незалежно від статі?

Наразі, в Топ-100 найсильніших шахістів світу за рейтингом входить тільки одна жінка. Це говорить про те, що чоловіки явно сильніші в цій грі. У світі існує багато чемпіонатів, у яких жінки боряться разом з чоловіками, однак стати абсолютним чемпіоном світу з шахів жодній жінці, поки що, не вдавалось. Хтозна, можливо згодом.

Краще грають технарі чи гуманітарії?

Якщо говорити загалом, то в більшості випадків краще грають люди з аналітичним складом розуму і математичним складом мислення.

Під час коронавірусного карантину з’явилася практика проведення шахових турнірів онлайн. Як ви до цього ставитеся? Чи існує вірогідність, що згодом офлайн зовсім відійде в минуле?

Так, дійсно останнім часом багато турнірів проводиться онлайн. Ставлюсь до цього дуже позитивно і вважаю, що за цим майбутнє, та не думаю, що офлайн-гра зовсім відійде в минуле.

Як ставитеся до популярного зараз різновиду гри — швидких шахів?

Не улюблена моя дисципліна, однак, якщо говорити про видовищність та цікавість гри зі сторони глядача, — то, звичайно, значно цікавіше спостерігати за грою з короткими часовими контролями.

Кого віднесете до п’ятірки найкращих шахістів сучасності?

Чемпіон світу Магнус Карлсен, Фабіано Каруана, Дінг Лірен, Максим Ваш’є-Лаграв, Ян Непомнящий.

Шахова школа Шанковського — «Шахи вчать мислити глобально й не завжди за стандартними шаблонами…»

Як та коли ви почали тренувати? Скільки у вас учнів? Які вікові категорії?

Треную вже більше 10 років. Після закінчення університету, в 2009 році, почав тренувати збірну ІФНМУ та ПНУ ім. Василя Стефаника. Однак школу свою створив на початку 2020-го року. Треную всі вікові категорії, починаючи з наймолодших і закінчуючи найстаршими. Наразі в мене 24 учні в різних куточках світу.

Чи комфортно та чи ефективно проводити заняття онлайн?

Можу з впевненістю сказати, що онлайн навчання не менш ефективне, а місцями навіть ефективніше за офлайн. Некомфортні відчуття можуть виникнути тільки тоді, коли ви використовуєте мікрофон, чи камеру поганої якості, або сплачуєте за повільний інтернет. Якщо ці деталі виправити, то навчання ефективне.

Досягнення ваших учнів, якими пишаєтеся?

За свою тренерську діяльність підготував безліч розрядників, багато кандидатів у майстри спорту, а також був одним із тренерів Міжнародного майстра Ритенка Всеволода. Мої учні Ванджарук Петро і Галачинський Богдан були чемпіонами та призерами чемпіонатів України серед ВМНЗ

Коли слід віддавати дітей на шахи?

Залежить від самої дитини. Буває, в 4 роки вже можна, та в більшості з 6.

Фото: Facebook

Чи можна навчитись грати в дорослому віці? Навчаєте дорослих?

Так, звичайно, навчитись можна в будь-якому віці. В мене багато дорослих учнів і вік зовсім не перешкода.

Чи є зміст відправляти дитину на шахову секцію обов’язково, навіть якщо вона не зацікавлена?

Звичайно, що не варто примушувати дитину грати в шахи, та думаю, що не зацікавлених дітей немає. Якщо не виходить — значить щось не те робите, або потрібно трохи більше часу, щоб підібрати підхід.

Які поради можете дати юним шахістам?

Сумлінно тренуйтесь та вірте в себе. Навіть чемпіони колись починали з основ. Хтозна, можливо саме вам вдасться стати наступною легендою…

Як вважаєте, чи доцільно було б ввести шахи як предмет шкільної програми?

Однозначно так. Багато де шахи вже у шкільній програмі (у Львові, для прикладу). Успіхи дітей, що грають в шахи значно вищі, як в спортивному житті, так і в плані загального інтелектуального розвитку.

Діти шахісти — приклад слухняності й зразковості — міф чи правда?

Складно сказати. Звичайно шахи позитивно впливають на виховання дітей, сприяють розвитку терплячості та дисциплінованості, однак навіть шахи не здатні впоратись з природною активністю юних талантів. Тому, потрібно пам’ятати ще й про рухову активність, за допомогою якої можна створити гармонію між інтелектуальним та фізичним розвитком дитини.

Які риси розвивають шахи? Які переваги вони дають дітям?

Тут можна перелічити такі риси як: зосередженість, терплячість, кмітливість, виваженість, та ін. Та найважливіше — це те, що шахи вчать мислити глобально й не завжди за стандартними шаблонами. А саме такі вміння особливо важливі в сучасному суспільстві.

Як можна записатися на заняття з вами?

Сайт школи ще в процесі розробки, тому можна зв’язатися через соціальні мережі (через сторінку в Фейсбуку, наприклад).

Наразі, Андрій також веде канал на YouTube, де розміщує чимало безкоштовних матеріалів для шахістів різного рівня.

Відео з розділу Стратегія з каналу Шахова школа Шанковського

Українське питання

Займатися шахами в Україні вигідно? Які проблеми сфери бачите та як їх можна вирішити?

Не так вигідно, як практично у всіх сусідніх країнах. Нещодавно багато шахістів-професіоналів відмовились виступати за збірну України, також багато гросмейстерів висловили свою недовіру до ФШУ стверджуючи, що за час правління нинішнього складу ФШУ було досить багато зловживань, в тому числі в корисливих цілях.

Для того, щоб шахи розвивались, потрібна прозорість і чесність всіх членів складу ФШУ.

Чи сприяє держава розвитку шахового спорту та молодих спортсменів?

Частково сприяє, забезпечуючи безкоштовне навчання дітей в ДЮСШ. Якщо дитина стає чемпіоном області у своїй віковій категорії їй виділяють кошти на дорогу та проживання та дають «добові», для того , щоб дитина змогла взяти участь в чемпіонаті України. Однак, «добові» дріб’язкові, дитина сама на чемпіонат не поїде, коштів на тренера чи батьків не виділяється, приходиться оплачувати самостійно, та й зарплати тренерів явно бажають кращого.

Які приклади ефективного розвитку цього виду спорту бачите у світі?

З 2017 року й до початку пандемії коронавірусу мені випала честь виступати за німецький клуб “Wolfhagen”, де набрався досвіду виступів і підготовки на міжнародній арені. Ви не повірите, але в них 9 шахових ліг! (У нас у футболі скільки немає). Шахових клубів дуже багато, столи, шахи, годинники — все на найвищому рівні.

В той час, коли в Німеччині дбають про інтелектуальний розвиток суспільства, в нас в Івано-Франківську, для прикладу, в обласному шахово-шашковому клубі, на вул Вагилевича, 3, за останні кілька років відібрали 3 приміщення. Залишивши тільки одну, маленьку кімнатку і для дорослих, і для дітей.

Андрій у складі німецької команди “Wolfhagen”

Трохи про життя

Чи є у вас спецрежим, щоб бути в ігровому тонусі? Скільки часу щодня виділяєте на шахи?

Так, я людина плану, тому постійно складаю графік тренувань і занять. Він постійно міняється. Та на день це десь 4–5 години. Детальніше на цю тему можна буде почитати в моїй статті на сайті Шахової Школи Шанковського.

Чи спрацьовують шахові стратегії в реальному житті?

Так, досить часто шахові плани і манера мислення допомагає в житті. У людей, які займаються шахами часто спостерігається чудова пам’ять, хороше відчуття часу, вміння планувати свої дії наперед і т.п.

Чи приносять шахи дохід? Чи займаєтеся ще чимось іншим?

Шахи мені приносять тільки додатковий дохід. Основне моє місце роботи — це ІФНТУНГ. Працюю на посаді доцента, а також за сумісництвом треную збірну ІФНМУ з шахів.

Фото: Facebook

У житті кожного спортсмена є людина, яка допомагає йому осягати премудрості майстерності, — тренер. Хто вас виводив до вершин?

Мій батько, Шанковський Зіновій Петрович, навчив і привив любов до шахів. Він був моїм першим тренером і тією людиною, яка запалила в моїх очах вогонь, коли я граю. А в студентські роки, коли я виконав КМС, близько 2–3 років мене тренував Кобилянський Ігор Мирославович, який значно підняв мій рівень гри.

Чи будуть займатися шахами ваші діти?

Так, вважаю це дуже важливим.

У що, крім шахів, ви граєте?

Люблю спортивні ігри, такі як волейбол.

Персона-Бліц

  • Перемога чи участь?

Участь.

  • Що найбільше вам подобається в шахах?

Комбінації.

  • Улюблена книга?

«Мартін Іден».

  • Талант чи наполеглива праця?

Наполеглива праця.

  • Ваше найкраще проведення вільного часу — це…

Час з сім’єю.

  • Музика, що допомагає сконцентруватися

Спокійна.

  • Що робить вас щасливим?

Сім’я, друзі, колеги по роботі.

  • Ключ до успіху — це …

Робота над собою.